ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ Α ΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2020 2021

«ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2020-2021»

Αξιότιμοι γονείς,

Τη σχολική χρονιά 2020-2021 στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2014 έως και 31-12-2014.

Για την τήρηση των απαιτούμενων μέτρων αποφυγής διασποράς του κορονοϊού, όπως αυτά έχουν ανακοινωθεί από τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας,  οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται ηλεκτρονικά καθημερινά, αλλά και κατόπιν  τηλεφωνικού ραντεβού στο τηλ.2109345760 κάθε Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή από τις 10: 00 πμ έως και τις  13: 00 μ.μ

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

1. Αίτηση,υπεύθυνη δήλωση
  2. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου.
  3. Αντίγραφα των σελίδων των εμβολίων από το Βιβλιάριο Υγείας του Παιδιού.
  4. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή ( Α.Δ.Υ.Μ. ) με την υπογραφή παιδίατρου ή παθολόγου (εάν ο μαθητής παραπεμφθεί σε καρδιολόγο, οδοντίατρο ή οφθαλμίατρο τότε χρειάζεται η υπογραφή του αντίστοιχου γιατρού στην αντίστοιχη θέση του Ατομικού Δελτίου Υγείας).
  5. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο να διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας το /της μαθητή/τριας (Μόνο λογαριαμό  ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ) ή ενοικιαστήριο συμβόλαιο θεωρημένο από την εφορία ή εκκαθαριστικό εφορίας στο όνομα  του κηδεμόνα.
  6. Οι αλλοδαποί μαθητές που δε δύνανται  να προσκομίσουν πιστοποιητικό γέννησης μεταφρασμένο από επίσημο μεταφραστή, μπορούν να εγγραφούν  στο σχολείο με ληξιαρχική πράξη γέννησης.
  7. Προκειμένου για διαζευγμένους γονείς, όποιος έχει για την επιμέλεια του παιδιού, να προσκομίσει το σχετικό έγγραφο.
  8. Προκειμένου για μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες, οι γονείς να προσκομίσουν τη γνωμάτευση του ΚΕΣΥ ή του Ιατροπαιδαγωγικού Κέντρου.
  9. Σε περίπτωση που επιθυμείτε το παιδί σας   να παρακολουθήσει   το Ολοήμερο Πρόγραμμα του σχολείου: Αίτηση-Δήλωση γονέα  εγγραφής  στο Ολοήμερο Πρόγραμμα με σχετικές βεβαιώσεις του φορέα εργασίας και των δύο γονέων.
  10. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό. (Μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του "Πιστοποιητικού φοίτησης" , το Νηπιαγωγείο εκδίδει  «Βεβαίωση Φοίτησης» η οποία θα προσκομιστεί από τον γονέα ή τον κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας για την εγγραφή του στο Δημοτικό.Το Πιστοποιητικό Φοίτησης στο Νηπιαγωγείο εκδίδεται με τη λήξη της διδασκαλίας των μαθημάτων και διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο εγγραφής του / της μαθητή / τριας).