Δραστηριότητες της Α Τάξης 2014-2015

Στο κήπο του σχολείου μας

Τα τρία τμήματα της Α? τάξης του 5ου Δ.Σ. Ν. Σμύρνης αποφασίσαμε ν? ασχοληθούμε με τον κήπο του σχολείου μας.

Βάλαμε σπόρους φακής και φασολιού σε κεσεδάκια που τους φροντίσαμε και μεγάλωσαν. Όταν ήρθε ο καιρός μεταφυτέψαμε τα μικρά φυτά στο παρτέρι.

Πήραμε μικρά φυτά, ντομάτες, πιπεριές, κολοκυθιές, μαρούλια, μυρωδικά και λουλούδια. Μερικά απ? αυτά τα φυτέψαμε σε αυτοσχέδια γλαστράκια. Τα φτιάξαμε με κομμένα μπουκάλια νερού που κολλήσαμε κομμάτια ύφασμα απ? έξω. Τα κρεμάσαμε στα δέντρα.

Άλλα τα φυτέψαμε στο παρτέρι του κήπου. Άλλα τα φυτέψαμε σε αυτοσχέδιες ζαρντινιέρες που φτιάξαμε με παλιά λάστιχα αυτοκινήτων που τα βάψαμε με έντονα χρώματα.

Τα φροντίζουμε καθημερινά. Τα ποτίζουμε, τα ξεχορταριάζουμε.

Πριν λίγες μέρες είχαμε την πρώτη μας συγκομιδή, κόψαμε και φάγαμε γευστικότατα κολοκυθάκια.

Ο κήπος μας έχει γεμίσει υπέροχες μυρωδιές από τον δυόσμο, τον μαϊντανό, τον βασιλικό, τη μαντζουράνα, τη ρίγανη, το δενδρολίβανο, τη λεβάντα ? και καταπληκτικά χρώματα από τα γεράνια, τις μαργαρίτες και τα σκυλάκια.