Ευρωπαϊκό πρόγραμμα "Τα επτά θαύματα της περιοχής μας"

Ακόμη μια σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της. Μια χρονιά που τις τελευταίες μέρες της έκρυβε πολλές εκπλήξεις και πρωτόγνωρες εμπειρίες για τους μικρούς μαθητές του 5ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Σμύρνης. 20 εκπαιδευτικοί και μια μαθήτρια από 6 Ευρωπαϊκές χώρες επισκέφτηκαν το σχολείο μας.

Στη διάρκεια των σχολικών ετών 2013 ? 2014 & 2014 ? 2015, το 5ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Σμύρνης συνεργάστηκε στο πλαίσιο του προγράμματος Comenius ?eTwinning με σχολεία από τη Σλοβακία, την Τσεχία, την Πολωνία, την Τουρκία, την Κύπρο και τη Σκωτία. Το θέμα του προγράμματός μας ήταν: «Τα επτά θαύματα της περιοχής μας.»

Οι μαθητές όλων των εταιρικών σχολείων κλήθηκαν να ανακαλύψουν τον ψηλότερο τόπο της περιοχής τους, το πιο γευστικό γεύμα, την πιο παραδοσιακή χειροτεχνία, τον πιο ελκυστικό τόπο, τον πιο υγιεινό, τη διασημότερη προσωπικότητα και τον ιστορικότερο τόπο. Οι μαθητές μας άντλησαν πληροφορίες από βιβλία, το διαδίκτυο και από άλλες πηγές και παρουσίασαν τα 7 θαύματα της περιοχής τους με πόστερ, κείμενα, κατασκευές, ζωγραφιές, κείμενα. Επισκέφτηκαν τόπους σχετικούς με τα θαύματα και παρακολούθησαν προγράμματα εντός και εκτός του σχολείου. Πραγματοποίησαν τηλεδιασκέψεις με τα εταιρικά σχολεία και γνώρισαν καλύτερα τις εταιρικές χώρες μέσα από τα προϊόντα των μαθητών των εταιρικών χωρών.

Οι μεγαλύτεροι μαθητές μας χρησιμοποίησαν τα Αγγλικά και τις Νέες Τεχνολογίες για την παραγωγή των προϊόντων του προγράμματος. Όλοι οι μαθητές συνεργάστηκαν αρμονικά με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας οι οποίοι στη διάρκεια των συναντήσεων για το πρόγραμμα πληροφορήθηκαν για τα εκπαιδευτικά προγράμματα των άλλων χωρών και τον τρόπο δουλειάς τους και γνώρισαν τη χώρα μας στους μαθητές των εταιρικών σχολείων.

Από 30/5 έως 6/6/2015 πραγματοποιήθηκε η 7η και τελευταία συνάντηση για το πρόγραμμα στο σχολείο μας στην οποία συμμετείχαν 20 εκπαιδευτικοί από όλα τα τα εταιρικά σχολεία και μια μαθήτρια από την Κύπρο. Στην εκδήλωση υποδοχής των ξένων εκπαιδευτικών, οι μαθητές του σχολείου μας τραγούδησαν τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη, της σημαντικότερης προσωπικότητας της περιοχής μας. Οι εκπαιδευτικοί των εταιρικών σχολείων μπήκαν στις τάξεις, παρουσίασαν στους μαθητές του σχολείου μας τη χώρα τους, την πόλη τους και το σχολείο τους. Έφτιαξαν σχετικά πόστερ, δίδαξαν παραδοσιακούς χορούς των χωρών τους, τραγούδησαν τραγούδια και έδωσαν κεράσματα και δωράκια στους μαθητές μας. Τη Τετάρτη 3/6/2015 οι μαθητές της Γ' τάξης πήραν μέρος στη θεατρική παράσταση «Μύθοι και Θαύματα» η οποία στέφτηκε με μεγάλη επιτυχία.

Οι εταίροι μας γνώρισαν τα 7 θαύματα της περιοχής μας και ξεναγήθηκαν στο Σούνιο και τη Λίμνη Βουλιαγμένης, την Ακρόπολη και το Μουσείο της Ακρόπολης, την Αγία Φωτεινή και την Εστία Νέας Σμύρνης και τέλος συναντήθηκαν με το Δήμαρχο Νέας Σμύρνης. Επίσης, επισκέφτηκαν νησιά του Αργοσαρωνικού. Το Σάββατο 6/6/2015 αναχώρησαν για τις χώρες τους με τις καλύτερες εντυπώσεις για το σχολείο μας. Μας είπαν «Ήταν η καλύτερη συνάντηση για το πρόγραμμα και λυπούμαστε που φεύγουμε από την ομορφότερη χώρα του κόσμου!» .

Ένα ακόμη επιτυχημένο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα για το 5ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Σμύρνης έφτασε στο τέλος του αλλά δε σταματάμε εδώ. Το Φθινόπωρο θα λάβουμε μέρος στον Εθνικό διαγωνισμό του eTwinning και αργότερο στον Ευρωπαϊκό διαγωνισμό. Συγχρόνως αναμένουμε τα αποτελέσματα της αίτησής μας για συμμετοχή μας στο πρόγραμμα Erasmus+.

Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα μας στο eTwinning,

για να γνωρίσετε τόσο τη δική μας δουλειά όσο και αυτή των εταιρικών σχολείων.
Ευχόμαστε καλό καλοκαίρι σε όλους και επιτυχημένες συνεργασίες στα Ευρωπαϊκά προγράμματα για τους συναδέλφους των σχολείων της πόλης μας.

Για το Σύλλογο Διδασκόντων
Σταυρούλα Μακαρονοπούλου